0%
2022-01-31

Wybieramy hosting – na jaki typ postawić?

Wybieramy hosting – na jaki typ postawić?

Hosting jest tą kwestią, na którą nie zawsze zwraca się należytą uwagę. Tymczasem to właśnie on ma kluczowy wpływ na jakość działania strony internetowej lub usługi online. Dlatego właśnie hosting powinien być wybierany z najwyższą starannością.

Analiza potrzeb

Jaki hosting wybrać? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba się zastanowić, czego naprawdę potrzebujemy. Konieczne jest zatem przeanalizowanie wymagań naszej witryny internetowej. Jeśli to mała strona, wizytówka firmy lub serwis hobbystyczny, nie będzie wymagał najbardziej zaawansowanych rozwiązań. W takim przypadku wystarczy zwykle hosting współdzielony. Większe i bardziej wymagające projekty będą potrzebowały już co najmniej serwera VPS, a najbardziej rozbudowane witryny – serwera dedykowanego. Warto wyjaśnić terminy, które tutaj padły.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to serwery wirtualne, nazywane również współdzielonymi. To najprostsze rozwiązanie, ale nie oznacza, że najgorsze. To po prostu opcja dla mniejszych stron internetowych i prostych projektów online. W takim przypadku sprawdza się idealnie. W tym przypadku fizyczny serwer jest dzielony między wieloma użytkownikami. Współdzielone są także zasoby i parametry tego serwera.

Serwer VPS

Podobnym rozwiązaniem jest serwer VPS, ale bardziej zaawansowanym. Tutaj także różni użytkownicy dzielą między sobą serwer fizyczny. Na tym podobieństwo się kończy, ponieważ serwer VPS daje dużo większe możliwości niż hosting współdzielony. Części serwera są od siebie odizolowane, a użytkownik otrzymuje gwarancję wybranych zasobów i może dokonywać bardzo zaawansowanej konfiguracji swojego serwera wirtualnego.

Serwer dedykowany

Ostatnia opcja jest najbardziej zaawansowana ze wszystkich. Mowa tu o serwerze dedykowanym. Tym razem użytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji cały serwer i wszystkie jego zasoby. Może go dowolnie konfigurować, a jego parametry są dobierane do potrzeb projektu. Serwer dedykowany jest idealny dla witryn o bardzo dużym ruchu oraz dla dużych usług online. Wybierając taką opcję, będziemy pewni, że nasz projekt będzie działał naprawdę dobrze.

Wybór hostingu to istotna kwestia, dlatego warto jej poświęcić trochę czasu. To musi być przemyślana decyzja, a wybrane rozwiązanie powinno zapewniać bezproblemowe funkcjonowanie witryny internetowej. Warto o tym pamiętać, szukając serwera.