0%
2018-08-06

Bezpieczeństwo Twojej witryny, czyli certyfikat SSL

Bezpieczeństwo Twojej witryny, czyli certyfikat SSL

Co to jest certyfikat SSL?

SSL jest standardową technologią bezpieczeństwa służącą do ustanowienia zaszyfrowanego połączenia między serwerem i przeglądarką. To łącze zapewnia, że wszystkie dane przesyłane między serwerem internetowym a przeglądarkami pozostają prywatne i integralne. SSL jest już standardem i jest używany przez miliony stron internetowych w celu ochrony ich transakcji internetowych z klientami. Po instalacji certyfikatu SSL możemy być pewni, że przesyłane dane na stronach internetowych będą zabezpieczone.

Zazwyczaj certyfikat SSL zawiera nazwę domeny, nazwę firmy, adres, miasto, stan i kraj. Będzie również zawierać datę wygaśnięcia Certyfikatu oraz szczegóły dotyczące Urzędu Certyfikacji odpowiedzialnego za wydanie Certyfikatu. Gdy przeglądarka łączy się z bezpieczną witryną, pobierze certyfikat SSL witryny i sprawdzi, czy nie wygasła, została wydana przez urząd certyfikacji, którym zaufała przeglądarka, i że jest wykorzystywana przez stronę internetową, na którą została wydana.

Istnieje kilka rodzajów certyfikatów, poniżej opisane zostały 3 najpopularniejsze.

Domain Validation (DV) - Zdecydowana większość certyfikatów SSL to Domain Validation. To dlatego, że jest to najłatwiejszy typ. Wszystko, co musisz zrobić, aby uzyskać certyfikat DV, to potwierdzenie własności w domenie. DV może zostać wydany w ciągu kilku minut. Jest to doskonały wybór dla małych osobistych stron internetowych i blogów, które wymagają prostego szyfrowania, ale firmy powinny inwestować w uwierzytelnianie biznesowe - nie DV.

Organization Validation (OV) - zapewnia ważność witryny sieci Web poprzez sprawdzenie, czy wnioskodawca jest legalną firmą. Przed wydaniem certyfikatu SSL urząd certyfikacji przeprowadza rygorystyczną procedurę sprawdzania poprawności, obejmującą sprawdzanie danych uwierzytelniających kandydata (takich jak statut) i weryfikację poprawności jego adresów fizycznych i adresów sieci Web. Certyfikowany przez Organizację certyfikat SSL to doskonała opcja zabezpieczeń witryn internetowych dla firm prowadzących transakcje online i akceptujących poufne dane, takie jak numery kart kredytowych, od klientów.

Extended Validation (EV) - rozszerzona walidacja oferuje najwyższy poziom uwierzytelniania, firma lub organizacja musi przejść obszerną weryfikację, ale w zamian EV SSL nadaje unikalny wizualny wskaźnik: zielony pasek adresu strony. Daje to niezrównany dowód tożsamości, umieszczając zweryfikowaną nazwę firmy i kraj pochodzenia w zielonej czcionce obok adresu URL na pasku adresu. Jedyną wadą EV SSL jest cena, ale badania pokazują, że EV zwiększa ruch i konwersje, więc cena zapewne z biegiem czasu się zmniejszy.


Zalety implementacji HTTPS
Zaufanie - jeśli otrzymasz certyfikat EV, który pokazuje zielony pasek adresu w przeglądarce, zapewnisz swoim odwiedzającym poczucie zaufania. A kiedy dowiedzą się, że traktujesz ich bezpieczeństwo poważnie, będą wdzięczni.
Weryfikacja - Jedną z najlepszych rzeczy na temat instalowania certyfikatu SSL na serwerze jest to, że gwarantuje to, że jesteś naprawdę tym, za kogo się podajesz. Jest to ważne, gdy próbujesz robić interesy w Internecie.
Integralność danych - dzięki SSL, możesz zagwarantować integralność danych. Na przykład bez SSL możliwe jest nie tylko przechwytywanie danych przesyłanych do i z serwera, ale także ich zmiana!
Google i SEO - Google przekazało, ze instalacja SSL ma duży wpływ na pozycjonowanie. Strony korzystającego z szyfrowanego protokołu HTTPS będą wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania, a to przecież lepiej wpływa na liczbę odwiedzin Twojej witryny.
Płatności w sklepie - Jeśli myślałeś o wprowadzeniu możliwości płacenia karta kredytową w swoim sklepie internetowym, to konieczna będzie instalacja SSLa. Płatność kartą kredytową związana jest z normą bezpieczeństwa Payment Card Industry Data Security Standard Certyfikat. Norma powstała po to, by zapewnić bezpieczeństwo podczas płatności kartą kredytową.


Jakie strony powinny mieć zainstalowany certyfikat SSL?
Przede wszystkim sklepy internetowe, serwisy aukcyjne(eBay, Allegro), na których dokonujemy płatności, strony z bankowością elektroniczną, strony uczelni, uniwersytetu (USOS). Gdzie jeszcze powinien znaleźć się SSL? Np. na stronach urzędowych, oferujących wypełnianie różnego rodzaju ankiet, wniosków. Będą to też dobrze wszystkim znane serwisy społecznościowe, na których przechowywane są dane użytkowników.

Przy współpracy z portal internetowy